Başkan Güngör: 2021’de 600 Milyonluk yatırım yapılacak

Gazeteci Neşe Yıldızhan ve Sibel Atıcı’nın sunduğu ‘Kent Kulisi’ programına konuk olan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Paydaşlarımızla kurduğumuz yüksek koordinasyonla şehrimizi turizm, tarım, ticaret projelerimizle kalkındıracağız. Kahramanmaraş’ımıza bu yıl 600 Milyon TL yatırım gerçekleştireceğiz” dedi. Devam eden proje süreçlerini anlatan Başkan Güngör, yeni müjdeler de verdi.

KAHRAMANMARAŞ 18.04.2021, 10:52 18.04.2021, 16:26
Başkan Güngör: 2021’de 600 Milyonluk yatırım yapılacak

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, internet üzerinden çevrimiçi yayınlanan “Kent Kulisi” programına katıldı. Gazeteciler Neşe Yıldızhan ve  Sibel Atıcı moderatörlüğünde düzenlenen özel oturumda şehrin gündemi konuşuldu. Başkan Güngör programda, 2021 Yatırım Programı, Valilik Şehir Meydan Projesi, Tarihi Kapalıçarşı Cephe İyileştirme Projesi, Yedikuyular Kayak Merkezi, Önsen Köprüsü ve Bağlantı Yolları, Yusuflar Mahallesi (Tekke) Kentsel Dönüşüm, Millet Bahçeleri, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı, Ulaşım Yatırımları ve Pandemi Destekleri başta olmak üzere pek çok konuda bilgi aktardı.

1-001.jpeg

ÖRNEK PROJE HAYATA GEÇTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ihtiyaç sahibi vatandaşlar için dağıtılmaya başlayan ‘Sosyal Destek Kartları’ projesiyle ilgili, “Ramazan yardımlarımızı mahremiyeti koruyacak şekilde Sosyal Destek Kartı ile yapıyoruz. İhtiyaç sahibi hemşehrilerimiz istediği esnafımızdan neye ihtiyaç duyuyorsa onu alabilecek. Vatandaşlarımıza bu rahmet ayının bereketiyle 5 Milyon TL’yi  aşan destek sağlıyoruz. Sosyal Destek Kartlarıyla esnaflarımızdan yapılan alışverişle hem esnafımız kazanacak, hem ihtiyaç sahiplerine yapılan indirimlerle dayanışma artacak” dedi.

2-001.jpg

PANDEMİDE MİLYONLARCA LİRA DESTEK SAĞLANDI

Başkan Güngör, “Toplu taşıma esnafımıza yıllık 12 Milyon TL civarında destek veriyoruz. Bu süreçte otobüs esnafımız boş da gitse hizmetin aksamaması için hatları çalıştırdı. Onun dışında belediyemize ait kiralardan işletmeler kapalı olduğu sürece kira almıyoruz ki bunun da bize 6 milyon TL’ye yakın bir bütçe gideri oldu. Elbette bunların yanı sıra filyasyon ekibimize tahsis ettiğimiz personel ve araçlardan, dezenfeksiyon çalışmalarına kadar pandemiye karşı onlarca sahada varlık gösterdik. İnşallah, güçlü hükümetimizle, yerel yönetimlerimiz ve vatandaşlarımızla omuz omuza bu süreci atlatacağız” ifadelerini kullandı.

3.jpg

2021 YATIRIMLARINI İSTİŞARELER BELİRLEDİ

Başkan Güngör programda yıl içinde gerçekleştirilecek yatırım süreçlerine ilişkin, “Büyükşehir Belediyesi olarak muhtarlardan, kaymakamlara kadar tüm paydaşlarımızla görüşmeler yaptık. Bu yıl yapacağımız yatırımları da bu görüşmeler ve istişarelerle belirledik. Mikro ölçekte doğrudan muhataplarımızla görüştüğümüz için makro ölçüdeki hizmetler de kalıcı ve sürdürülebilir hale getirilebiliyor. Göreve geldiğimizde öncelikle Belediyemizin mali yapısını uzun ve kısa vadeli olarak inceledik. Hem insan kaynakları noktasında hem de bütçe planlaması konusunda sürdürülebilirlik öncelikli hedefimiz oldu. Tasarruf edebileceğimiz her kalemi gözden geçirdik ve borçlarımızı yapılandırdık. Hizmetlerde öncelikleri belirledik, beklentileri aldık. Önümüze bir eylem planı koyduk, nihai noktada bu plan tüm paydaşların katılımlarıyla şekillendirildi” dedi.

4.jpg

KIRSALA HİZMET EŞİTLİĞİ HAMLESİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ilçelere ve kırsal bölgelere yapılan yatırımlarla ilgili, “Toplamda 11 ilçenin yolu için 2 yıl içinde 200 milyonun üzerinde bir yol yatırımımız oldu. Kırsalda ya da merkezde tüm hemşehrilerimizin öncelikle ulaşımının aksamamasını temin etmeye gayret gösteriyoruz. Her ilçemizin hizmet standardının aynı olması bizim için çok önemli. Örneğin Ekinözü İçmeler bölgesiyle meşhur olan bir ilçemiz. Ekinözü’nde burası ticari potansiyel için çok önemli bir yer. Buraya konaklama mekanları, otel, ana arterlerin ve meydanının düzenlenmesi ile Ekinözü inşallah turizm potansiyelini ve gelirini artırmış olacak. Elbistan’da içme suyu ve kanalizasyon noktasında 100 milyon lira bir yatırım yapıyoruz. Neredeyse her ilçemize bir millet konağı ya da bahçesi kazandırdık. Pazarcık’ta başlattığımız Millet Bahçesi çalışmamız da tamamlanmak üzere. Tarımla ilgili süreçler için Elbistan’a Besi İhtisas, Türkoğlu’na ise Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri kazandıracağız. Yalnızca Elbistan’da 5 bin kişi istihdam edilebilecek. Türkoğlu’ndaki projemiz yaklaşık 300 milyonluk bir proje burada da 6 bine yakın hemşehrimiz çalışabilecek. Tüm vekillerimizle birlikte, başkanlarımızla birlikte çok önemli görüşmeler yaptık. Kahramanmaraş toplamda 11 ilçesiyle büyük bir şehir. Dolayısıyla buraların tamamında hizmette fırsat eşitliği için varlık gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.  

5.jpg

DEV PROJEDE SON DURUM

Başkan Güngör konuşmasının devamında kent merkezinde gerçekleştirilmesi planlanan meydan projesindeki son durumu; “Valilik Meydan Projemizle ilgili olarak hemşehrilerimiz burada bu şehre yakışır bir alan istiyor. Özel İdare mevcut haliyle atıl bir yapı. Şehrin siluetine yakışmıyor, fonksiyonel değil. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum da buranın tüm adanın yenilenmesi noktasında bir tavsiyesi oldu. Biz de projemizi adanın tümünü kapsayacak şekilde en az 100 yıl kullanılacak biçimde tasarladık. Ankara ziyaretimizde de Sayın Bakanımıza projelerimizi sunduk. Tahmin ediyorum üç ay içinde Bakan Bey toplu açılış yapmak üzere şehrimizde olacak. Geldiğinde de inşallah yıkım başlamış olur. Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte şehirde kentsel dönüşüm de tetiklenecek” cümleleriyle anlattı.

6.jpg

DÖNÜŞÜMDE TARİH YILSONU

Başkan Güngör ayrıca kentsel dönüşüme ve tarihi yapılardaki çalışmalara yönelik, “Kapalı Çarşı’ya kadar olan bölüm artık tarihi ve geleneksel mimarimize uygun olarak yeniden şekillenerek düzenlenecek. Kapalı Çarşı tarihi dokusunu koruması için de burada bir cephe yenilemeye başladık. Kamulaştırma sürecimizde esnaflarımızla büyük ölçüde anlaştık. İnşallah Ulu Camii’ye kadar olan çarşı cephemiz tarihi dokuya uygun şekilde yenilenecek. Tekke kentsel dönüşümü için de ilk etabındaki bin bağımsız bölümlük kısmı için anlaşma süreci devam ediyor. TOKİ’mizin sürdürdüğü projede biz Saçaklızade’de 100 konutluk bir alanı inşa ederek bitirdik. Tamamlanan konutları kısa süre içerisinde hak sahibi hemşehrilerimize teslim etmiş olacağız. Hak sahiplerine rezerv bölgelerde TOKİ halihazırda toplu konutlar inşa etmeyi sürdürüyor. Bakanımızla son görüştüğümüzde yılsonuna kadar Tekke’de kısmi olsa da konutların yükseleceği sözünü aldım, onun da müjdesini vermiş olayım. Yani Tekke’de yıl sonuna kadar projenin bir örneğine başlamış olacağız. Önsen bölgemizde gelecekte 150 bine yakın bir nüfus ve yeni yerleşim alanı öngörüyoruz. Buradaki şehir ve nüfus planıyla bir köprü ihtiyacı hâsıl oldu. Önsen Köprüsü için ihalemizi yaptık, inşallah yüklenici firmamız burayı yılsonuna kadar bitirmiş olacak. Sarayaltı bizim Trabzon Caddesi’ndeki trafik yoğunluğunu alacak alternatif bir güzergâhımız. Diğer bir yandan tarihi dokumuzun sembollerinden biri olan bir bölgemiz. Burada kamulaştırma ve yakım çalışmalarını yerinde inceledim. Bölgedeki konaklarımızı da aslına uygun şekilde yenileyerek turizme kazandırmış olacağız” bilgilerini aktardı.

7.jpg

ŞEHİR TURİZMLE KALKINACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör artan turizm potansiyelini ve yeni yatırımları şu şekilde değerlendirdi: “Kahramanmaraş’ımız kültür ve edebiyatın başkenti. Şehrin dinamizmi insanı şekillendirir. İnsanımızın yeşil alana daha fazla temas etmesi, kültürel bir iklimi teneffüs etmesini son derece önemsiyoruz. Örneğin taziye evi olarak inşa edilmiş binalarımıza farklı fonksiyonlar da kazandırarak artık oraların devamlı kullanılmasını sağlayacağız. UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na yapacağımız başvuruyla inşallah şehrimiz şiirin ve edebiyatın başkenti olarak tescillenecek. Müracaatımız için çok iyi bir dosya hazırladık. Başvurumuz kabul edildiğinde Kahramanmaraş’ımız ciddi bir marka değerine kavuşacak. Turizmde katma değerlerimizin tamamını değerlendirmek istiyoruz. Örneğin Yedikuyular Kayak Merkezi civar şehirlerden en kısa sürede ulaşılabilecek tesis. Burada yaptığımız Bungalov Evlerin dışında önümüzdeki yıl bir otel projemiz var. Bu mekânımızı yaz kış değerlendirmek istiyoruz. Ayrıca kayak sporu için tesisimizin pist çeşitliliğini artıracağız. Bedesten Çarşımızın da varlığıyla buradaki doğal güzellikten 12 ay süreyle faydalanılabilecek. Burada yıllık 500 bin ziyaretçi planlıyoruz. Diğer önemli bir güzelliğimiz Yeşilgöz mesire alanı da iskeleleri, köprüleri, yürüyüş alanları doğal güzelliği koruyarak düzenlenecek. Turizm kalkınma projelerimizden bir diğeri Ali Kayası’na gerçekleşecek. Kalkınma Ajansımızla ortak yapacağımız bu projeyle birlikte buraya doğrudan ulaşım sağlayabilecek yol, cam seyir terası, kafe ve yürüyüş alanı kazandırmış olacağız. Buraya hem karayolu ile ulaşım sağlanabilecek hem de tekne kullanılabilecek.”

Yorumlar (0)
29°
açık
Namaz Vakti 16 Mayıs 2021
İmsak 03:38
Güneş 05:15
Öğle 12:34
İkindi 16:23
Akşam 19:42
Yatsı 21:13
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 36 59
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 36 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 36 44
14. Southampton 36 43
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30