1965 Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde Doğan Hayrettin GÜNGÖR, Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden 1987 yılında mezun olmuş ve kamu yönetimi dalında yüksek lisans yapmıştır.

Mali Müşavirlik yapmış ve T.Vakıflar Bankasında mali analist olarak çalışmıştır.
1990 yılında Stajyer Kontrolör olarak girdiği İçişleri Bakanlığı’nda Kontrolör, Başkontrolör ve Kontrolörler Başkanı olarak görev yapmış, bir dönem Devlet Muhasebe Standartları Kurulu (2006-2009) üyeliği de yapmıştır.

2016-2017 yıllarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığında Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.
2008-2018 yılları arasında Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreterliği görevini yürüten GÖNGÖR, 9 Ekim 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyeliğine atanmıştır.

Kamu mali yönetim projesi ve yerel yönetimlerin yapılanması ile yeni büyükşehir belediyelerinin kurulmasını düzenleyen kanunun hazırlık çalışmalarında yer almış ve Türkiye Belediyeler Birliği adına öneriler hazırlamıştır. 64 ve 65. Hükümetler tarafından yürütülen belediyelerin sorunları ve öneriler çalışmasında aktif rol aldı ve Başbakan, bakanlar ve milletvekilleri düzeyinde sunumlar yapmıştır. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Uyum Komisyonu (Yerel Yönetimler) çalışmalarında görev almıştır.
 

Başkan Hayrettin Güngör (2)

“İl Özel İdaresi Bütçe ve Muhasebe Sistemi”, “İl Özel İdaresi Mevzuatı”, “Belediye Bütçeleri Nasıl İzlenir?”, “Belediyenin Organları Meclis, Encümen ve Başkan”, “Belediye Teşkilatı ve Personel İstihdamı”, “Belediyelerde Borçlanma ve İktisadi Girişimler” ve “Belediyelerin Genel Bütçe Payları: Analiz-Sorunlar-Öneriler” isimli yedi kitabı ve çeşitli dergilerde yönetim ve yerel yönetimler üzerine yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Ayrıca kurum ve kuruluşların düzenlediği ulusal düzeyde çok sayıda eğitim seminerlerine çağrılı konuşmacı olarak katılmıştır.

Türkiye Belediyeler Birliğinin üye olduğu veya proje yürüttüğü uluslararası yerel yönetim örgütleri ve ülkelerin yurtdışında yapılan çok sayıda çalışma ve toplantılarına katılmıştır.

24 Haziran Genel Seçimlerinde AK Parti’den Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı olmuş,
31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

18 Haziran 2019 tarihinde Tarihi Kentler Birliği Başkanı seçilen Hayrettin GÜNGÖR, Evli ve eğitimci olan eşi Leyla hanımdan iki kız ve bir erkek çocuk babasıdır.

hayrettin güngör 2

hayrettin güngör 3

hayrettin güngör 1