banner86

banner85

AK Parti Sözcüsü Ünal: PYD'nin 400 DEAŞ'lıyı serbest bıraktığı teyit edildi

AK Parti Sözcüsü Ünal, "Rakka, Afrin ve Deyrizor'da PYD'nin 400 DEAŞ'lıyı Türkiye'ye karşı savaşma şartıyla hapisten serbest bıraktığı teyit edildi." dedi.

POLİTİKA 09.02.2018, 17:32 09.02.2018, 19:42
AK Parti Sözcüsü Ünal: PYD'nin 400 DEAŞ'lıyı serbest bıraktığı teyit edildi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal, "RakkaAfrin ve Deyrizor'da PYD'nin 400 DEAŞ'lıyı Türkiye'ye karşı savaşma şartıyla hapisten serbest bıraktığı teyit edildi." dedi.

Ünal, AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısı devam ederken düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Toplantıda Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın değerlendirmelerde bulunduğunu bildiren Ünal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker'in ayrı ayrı sunum yaptıklarını, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın da ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunduğunu anlattı.

Ünal, toplantıda olağan kongre süreçlerinin ele alındığını, uyum kanunlarıyla ilgili çalışmaların da değerlendirildiğini dile getirdi.

Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı'nın toplantının öncelikli gündemi olduğunu ifade eden Ünal, Milli Savunma Bakanı Canikli'nin bu konuda bilgilendirmeler yaptığını kaydetti.

"CHP'nin içerisinden sağduyulu, aklıselim bir ses yükseldi"

Ünal, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin sivillere dönük azami bir dikkat ortaya koyduğuna işaret ederek, çok kısa sürede sonuçlandırılabilecek Fırat Kalkanı Harekatı'nın 6 ay gibi bir süre devam etmesinin sebebinin, devletin bu konudaki azami hassasiyeti olduğunun altını çizdi.

Strazburg'da devam eden Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda, "Türkiye'de İnsan Haklarının Güncel Durumu" başlıklı karar tasarısının oylandığını anımsatan Ünal, kabul edilen kararda, Suriye'de terör örgütlerine karşı gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı'nın eleştirildiğini, harekatın insani açıdan ortaya çıkartabileceği sonuçların endişe yarattığının belirtildiğini aktardı.

Ünal, Fırat Kalkanı Harekatı'nın 6 ay sürdüğünü ve 3 bin DEAŞ'lının etkisiz hale getirildiğini belirterek, bu sırada hiçbir uluslararası kuruluşun, "sivillere dönük hassasiyet" konusunda bir açıklamasına şahit olunmadığını söyledi.

Türkiye'nin hem Fırat Kalkanı Harekatı'nda hem de Zeytin Dalı Harekatı'nda azami hassasiyet gösterdiğini vurgulayan Ünal, şöyle devam etti:

"Türkiye bu konuda da son derece şeffaf bir süreç yürüttüğü halde, söz konusu PYD/PKK olduğunda özellikle Avrupalıların nasıl harekete geçtiğini, karalama propagandasına başladıklarını içeride ve dışarıda görüyoruz. Diğer taraftan 'ÖSO' tartışmalarına maalesef Cumhuriyet Halk Partisi devam ediyor. Bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi'nin içerisinden bir sağduyulu, aklıselim bir ses yükseldi ve 'Emperyalist güçler mutlaka maşa kullanıyor'. dedi. Burada Özgür Suriye Ordusu'nun, Türk Silahlı Kuvvetleriyle beraber harekatta bulunmasının önemli ve faydalı olduğunu açıkladı Dursun Çiçek. 

Cumhuriyet Halk Partisi'nin kendi içindeki bu durum, siyasi açıdan 'çok seslilik' değil, adeta 'çoklu kişilik bozukluğuna' maalesef dönüşmüş durumda. Çünkü bir taraftan PYD'yi terör örgütü olarak kabul etmek için istihbarat raporları isteyen, öbür taraftan 'PYD'li arkadaşlar' diyen, diğer taraftan Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı'nı uluslararası hukuk açısından sorunlu hale getirmek için Özgür Suriye Ordusu üzerinden bir terör algısı oluşturmaya çalışan bir Cumhuriyet Halk Partisi var karşımızda." 

400 DEAŞ'lı militan PYD tarafından serbest bırakıldı

CHP'nin son 3 yıldan beri ısrarla kullandığı temel argümanlardan birisinin, "Türkiye'nin DEAŞ ve bölgedeki terör örgütleriyle birlikte hareket ettiğine dönük oluşturmak istediği algı" olduğunu belirten Ünal, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Biz Rakka'da PYD, YPG ve DEAŞ'ın ilişkisinin nasıl deşifre olduğunu da ortaya koymuştuk. Bu konuda yeni bir gelişmeyi daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Özellikle Rakka, Afrin ve Deyrizor'da 400 DEAŞ'lı militanı, PYD'nin hapisten serbest bıraktığı ve Türkiye'ye karşı savaşma şartıyla serbest bıraktığı teyit edilmiş bilgisini de sizinle paylaşmak istiyorum. Bölgede kimler terör örgütleriyle beraber, kimler DEAŞ ile hareket ediyor, bunlar artık açık seçik görülüyor. Özellikle Amerika'nın 'DEAŞ'a karşı mücadele ediyoruz' tezini de çürüten bir ifade bu."

Ünal, bölgede PYD'nin baskı ve zulmünün devam ettiğine vurgu yaparak, "Özellikle Sincar'daki örgüt mensuplarının, çatışma bölgesindeki terörist unsurlara destek için bölgedeki Yezidi halka baskı uyguladığı, maddi durumu iyi olmayan Yezidilere örgüt adına savaşmaları halinde aylık 250 dolar maaş, gıda, yakacak ve benzeri yardımların teklif edildiği, Yezidi halkının büyük çoğunluğunun örgüt saflarına katılmayı kabul etmedikleri, maddi durumu iyi olmayan ve terör örgütünün baskılarına dayanamayanların da bölgeden kaçtıklarına dönük teyit edilmiş bilgileri de sizlerle paylaşmak isterim." diye konuştu.

PYD terör örgütü tarafından Rakka'dan Afrin'e takviye amacıyla örgüt mensuplarının kaydırıldığı bilgisini de paylaşan Ünal, "Söz konusu faaliyetin Rakka civarında yoğun şekilde unsur ihtiyacı ortaya çıkardığı ve bu çerçevede örgüt tarafından genç kızlara, adeta çocuk yaştaki gençlere dönük, zorla askere alma çalışmaları başlatıldığı, teşvik amacıyla gönüllü olarak örgüte katılanlara ev ve araba gibi vaatlerde bulunulduğu da teyit edilmiş bilgiler arasında." dedi.

"Yüzde 10 barajının korunmasında mutabakat oluştu" 

Uyum yasaları komisyonlarının ve milli mutabakat komisyonunun çalışmalarına devam ettiğine işaret eden Ünal, Seçim Kanunu'nun bir gereği olarak seçimlerden bir yıl önce düzenlenmesi gerekli yasalarla ilgili çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Ünal, "Bu çerçevede yüzde 10 barajının korunması konusunda mutabakat oluştu." dedi.

"Seçim pusulasına ilişkin çalışmamız devam ediyor" diyen Ünal, "Yerel seçimler tek zarf, tek sandık üzerinden yapılacak. Meclise ilk olarak yerel seçimlere ilişkin düzenlemeyi göndereceğiz. Çünkü yerel yönetimlerle ilgili düzenlemenin, yerel seçimlerden bir yıl öncesinde yasalaşması ve Meclisten geçmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

"Bugüne kadar hizmetlerinden dolayı Selim Temurci'ye teşekkürlerimizi iletiyoruz"

Milli Mutabakat Komisyonunun çalışmalarına devam ettiğini belirten Ünal, komisyonun sadece ittifak konusunu değil bütün uyum yasalarının tamamına yakınını birlikte değerlendirip bu değerlendirmeler sırasında alınan kararları ve komisyonun çalışmalarını genel başkanlara sunmaya devam edeceğini söyledi. 

Selim Temurci'nin AK Parti İstanbul İl Başkanlığı görevinden ayrıldığını hatırlatan Ünal, "Bugüne kadar hizmetlerinden dolayı İstanbul İl Başkanımız sayın Selim Temurci'ye teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bugün ataması yapılan yeni il başkanımız sayın Bayram Şenocak'a da yeni görevinde muvaffakiyetler diliyoruz." dedi.

Ünal, bugüne kadar 47 il ve 835 ilçede kongrelerin tamamlandığını ifade ederek, bütün kongreleri nisana kadar tamamlamayı planladıklarını, olağan kongreyi ise 12 Eylül 2018'de yapmayı düşündüklerini söyledi.

Milli Mutabakat Komisyonundaki üyelerin genel başkanlarla bir görüşmesinin olup olmadığının sorulması üzerine Ünal, her iki siyasi partinin komisyon başkanlarının her toplantıdan sonra genel başkanlarını bilgilendirdiğini belirtti. Komisyonun AK Parti'li Başkanı Mustafa Şentop'un, MHP'nin komisyon başkanı Mustafa Kalaycı'nın her toplantı sonrasında genel başkanları bilgilendirdiklerini ifade eden Ünal, "Sayın genel başkanların önümüzdeki süreçte planlanmış bir görüşmesi şu an için söz konusu değil." dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile yaptığı görüşmenin içeriğine ilişkin bir soru üzerine Ünal, görüşmenin bir nezaket ziyareti çerçevesinde geçtiğini söyledi.

Samimi bir ortamda karşılıklı Türkiye'nin gündemine dair bazı değerlendirmelerin yapıldığını aktaran Ünal, Karamollaoğlu'nun uyum yasalarına ilişkin raporlarını da ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğunu ifade etti. Ünal, görüşmede Türkiye'nin gündemindeki temel meselelerin de ele alındığını ancak ittifak konusunda herhangi bir zemin oluşturacak bir değerlendirme yapılmadığını belirtti. 

Muhtarların seçilme şartlarında düzenleme yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine de Ünal, diploma şartı gibi bir düzenleme ve değişikliğin konuşulmadığını söyledi. Muhtarlara ilişkin de mevcut yasada değişikliğe dair bir değerlendirmenin yapılmadığını dile getiren Ünal, "Yerel seçimlere ilişkin 18 yaş aynı şekilde tek zarf, tek sandık bunlar üzerinde bir mutabakat sağlandı. Diğer hususlar henüz değerlendirilme aşamasında." dedi.

"Avrupa Birliği ile vizeler konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisine bu konuda bir uyum yasası gelmesi bekleniyor mu?" sorusu üzerine ise Ünal, bununla ilgili bu konuda Meclise sevk edilmesi beklenen bir düzenlemenin olmadığını söyledi.

ABD'li generale cevap

AK Parti Sözcüsü Ünal, ABD'li generalin Münbiç konusunda yaptığı ve bugün gazetelere yansıyan açıklamasının sorulması üzerine önceliklerinin Türkiye için tehdit oluşturan her yer olduğuna dikkati çekti.

"Terör hedeflerinin kaynağı her neresi olursa olsun, bu ister Cerablus, ister El Bab, ister Afrin, ister Münbiç, ister Ayn el-Arap, her neresi olursa olsun bizim için tehdit oluşturan terör kaynağı neresiyse o terörü kaynağında yok etme kararlılığımız, bizim milletimize verdiğimiz sözün gereğidir." açıklamasını yapan Mahir Ünal, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla bizim muhatabımız ABD'li bir general değil, bizim muhatabımız bizzat siyasetin kendisidir. Önümüzdeki günlerde bildiğiniz gibi hem McMaster hem Tillerson hem Savunma Bakanı Mattis Türkiye'ye gelecekler ve muhataplarıyla yani Cumhurbaşkanı Sözcümüz sayın İbrahim Kalın'ın McMaster ile yapacağı görüşmeler, aynı şekilde Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'nun Tillerson'la yapacağı görüşmeler ve Milli Savunma Bakanımız sayın Nurettin Canikli'nin yapacağı görüşmeler çerçevesinde, bu görüşmelerin sonucudur bizim için dikkate alınması gereken."

Yerel seçimlerde tek zarf açıklamasını biraz açması istenen Ünal, yerel seçimlerde hem belediye başkanı, hem belediye meclisi ve diğer unsurların tek bir zarfta, bu zarfların da tek bir sandıkta toplanmasını kastettiğini söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Fenerbahçe 15 27
3. Konyaspor 14 26
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 14 18
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Erzurumspor 13 28
2. Ümraniye 14 27
3. Ankaragücü 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Bursaspor 14 17
14. Menemenspor 13 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 14 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Brentford 15 17
13. Crystal Palace 15 16
14. Leeds United 15 16
15. Southampton 15 16
16. Everton 14 15
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Osasuna 16 21
10. Athletic Bilbao 15 20
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 16 8