6 Şubatta Meydana gelen asrın felaketinde, birçok ülkeden yardım ekipleri deprem bölgesine gelmişti. En önde yardıma gelen Kardeş ülke can Azerbaycan arama kurtarma dahil her anlamda Türkiye’nin yanında oldu.

Bu kez Azerbaycan, Kahramanmaraş'ın deprem sonrasında destek olmak amacıyla kapsamlı bir konut projesinin başlangıç ​​kararını aldı. Bu proje, Şehrin yeniden inşaası konusunda Kahramanmaraş'ın konut ihtiyacını karşılamayı ve bölgenin sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Resmi Gazetede yayımlanan anlaşmaya göre, 25 Eylül tarihinde Nahçıvan'da imzalanan, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti arasında, Kahramanmaraş'ta konut, ilköğretim okulu, anaokulu ve kültür merkezi yapımı ile ilgili iş birliği anlaşması Resmi Gazete'de yayımlandı. Anlaşmayı, Türkiye Cumhuriyeti adına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Azerbaycan Cumhuriyeti adına ise Şehir Planlama ve Mimari Devlet Komitesi Başkanı Anar Guliyev imzaladı. Karara göre; anlaşma, 10 yıl süreyle yürürlükte kalacak ve bu sürenin bitiminden 6 ay önce taraflarca feshedilmediği takdirde, aynı şartlarla 5 yıl daha uzatılacak.