Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte, kurban kesimi ve etlerin muhafazası konusunda bilinçli hareket etmek, hem ibadetin yerine getirilmesi hem de sağlık açısından büyük önem taşıyor. Uzmanlardan alınan tavsiyeler doğrultusunda, kurban kesimi ve etlerin doğru şekilde saklanmasıyla ilgili dikkat edilmesi gereken noktaları Aksu Haber olarak araştırdık.

Kesim işlemi hijyenik koşullarda yapılmalıdır. Kesim alanının temiz ve hijyenik olması, kullanılan ekipmanların da temiz ve keskin olması gereklidir. Bu, hem sağlık açısından önemlidir hem de etin kalitesini korur.

  Kesim işlemi, bu konuda ehil kişiler tarafından yapılmalıdır. Hayvanın strese sokulmadan kesilmesi, hem hayvanın acı çekmesini engeller hem de etin kalitesini olumlu etkiler.

C G4 D V77Xuk6 G C9Pmln K K T Q

Kullanılan bıçakların ve diğer ekipmanların temiz ve keskin olması gerekmektedir. Bu, kesim işleminin hızlı ve etkili bir şekilde yapılmasına olanak sağlar.

Kesim sonrası etler, hemen tüketilmemeli ve bir süre dinlendirilmelidir. Bu, etin lezzetini artırır ve sindirimini kolaylaştırır.

  Kesim işlemi tamamlandıktan sonra etler, uygun sıcaklıklarda muhafaza edilmelidir. İlk etapta, etlerin oda sıcaklığında birkaç saat dinlendirilmesi, ardından buzdolabına konulması önerilmektedir.

Etlerin uzun süre saklanması gerekiyorsa, uygun şekilde paketlenip dondurulması gerekmektedir. Etler, hava almayan ve sızdırmayan torbalara yerleştirilerek derin dondurucuda saklanmalıdır.

Thumbs B C 15371Ac28C9D098541Ab80A9E74Ded7B

 Donmuş etlerin çözülmesi sırasında dikkatli olunmalıdır. Etler, buzdolabında yavaşça çözdürülmelidir. Oda sıcaklığında veya su içinde çözdürmek, bakteri üremesine yol açabileceğinden önerilmez.

Uzmanlar, hijyenik koşullarda ve ehil kişiler tarafından yapılan kurban kesimlerinin, hem dini vecibelerin yerine getirilmesi hem de sağlık açısından önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, etlerin doğru saklanması ve muhafaza edilmesi de besin güvenliği açısından kritik bir rol oynamaktadır.

BLC Grup Yönetim Kurulu Üyesi Balcıoğlu Bloomberg ekranlarına konuk oldu BLC Grup Yönetim Kurulu Üyesi Balcıoğlu Bloomberg ekranlarına konuk oldu

60F1Ea05Bf21442094B75C70

Kurban Bayramı boyunca bu tavsiyelere uyarak hem ibadetinizi sağlıklı bir şekilde yerine getirebilir hem de bayram sofralarınızda sağlıklı ve lezzetli etler tüketebilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi